Araçlarda motor sisteminin sağlıklı olarak çalışmasında rol oynayan parçalardan biri de EGR Valfidir. Dizel ve Benzini çalışan motorlarda bu parça bakımı ve temizliği hem araç performansı için hem de yakıt kullanımında aracınızı avantajlı hale getirecektir.

Çalışma Prensibi

EGR ’nin, İngilizce’de “Exhaust Gas Recirculation” olarak tanımlanan ve Türkçe karşılığı Egzoz Gazı Devir-Daim işlemi olarak adlandırılır.
EGR Valfi, egzozdan çıkacak olan motordan kaynaklı gazların sirkülasyonu sağlamada görevlidir.

Bu parça yardımı ile motordaki yanma işlemi sonucunda oluşan gazların %90-95 oranında sirkülasyonu sağlanarak atılmaktadır. Bu işlemi gerçekleştirirken egzoz sıcaklığında bulunan gazların soğutulması da söz konusudur. Bu soğutma sırasında; Nitrit Oksit (NO2) salınımının düşmesine yardımcı olacağı gibi Emisyonun da düşürülmesinde katkıda bulunur.

EGR Valfi, motor içerisindeki sıcaklığın dengelenmesinde de önemli bir pay sahibidir. Bu nedenle Egzoz-Emisyon dengesi için bakımı ve temizliği gereklidir.

EGR Valfi Çeşitleri 

EGR Valfleri, kullanım tercihine ve günümüz araç model farklılığından dolayı 2 çeşitte bulunur. Vakumlu EGR ve Elektronik EGR olarak 2 çeşitte incelenir. Çalışma prensibine az önce deyinilmiş olan Vakumlu olanıdır.

Elektronik EGR ’ler ise günümüz teknolojisi ile üretimi sıkça rastlanan çeşitlerden biri olmaktadır. Bu tip valfler otomatik olarak çalışır halde bulunur, motor bilgisayarı tarafından özel bir kontrol makinesi yardımı ile çeşitli sensörlerin verileri okunarak EGR Valf ’in konumu ve emisyon değer tayini yapılarak, gereken ayarlama sağlanır.

EGR Valfi İptal Ettirilirse Ne Olur ?

EGR Valfinin araç sahibi isteğine göre iptal edilebilmesi de söz konusudur. Genel araç kullanımı ve trafik kuralları gereği valfin iptal edilmemesi önerilir. Bunun sebebi ise egzozdaki emisyon oranının dengesiz olması ve bundan kaynaklı olarak zararlı karbon salınımının artmasıdır.

EGR Valfi ‘nin iptalinden dolayı bir diğer problem ise yakıt tüketiminin ciddi oranda fazla olması olacaktır. Özellikle dur-kalk durumlarında çekiş düşüklüğüne sebebiyet vererek performansta kayıp ve sarfiyatın önünü açacaktır.

Egzoz performansını da bir hayli düşürebilecek olan EGR Valfi ‘nin iptal edilmesi durumu araç sahipleri için birden fazla dezavantajlı bir seçim olacaktır. Özetle ifade edecek olursak;

•    Araç içeriside kötü gaz kokusuna sebep olur.

•    Yakıt sarfiyatını arttırarak, performansal kayıplara sebep olur.

•    Dur-Kalk durumlarında çekişten düşmeye neden olur.

•    Egzoz-Emisyon oranında dengesizlik olur.

•    Motordan çıka zehirli gazların parçalarda deformasyonuna ve çabucak oksitlenmesine sebep olur.

•    Egzoz manifolduna bir süre sonra zarar verir.