Basit bir anlatım yapacak olursak otomobillerin kasaları şase üzerine oturtulmuş ancak alt yapısına baktığımız zaman büyük teknik donanım ve işçiliğin olduğu sistemlerdir. Biz bu makalemizde siz değerli takipçilerimiz için teknik konulara girmekten ziyade araçta parça değişimi olursa ne olur? Bu konu hakkında fikir verelim istedik. Bir aracın kaportasına baktığımız zaman sayılı parçalardan oluşur. Bu parçaların hepsinin kendisine göre önemi vardır.

Parçalar her araçta mevcut ancak aracın marka ve modeline göre parçaların görünümleri farklılık gösterir. Örneğin sedan aralardaki parça sayısı 10’dur. Bahsetmek istediğimiz konu ise araçtaki bu parçalardan herhangi birisinin zarar görmesi halinde değişimi söz konusu olacaktır. Bu durumu araçta parça değişimi denilir. Parçaların tamamı değişebilme özelliğine sahiptir ancak değişiminde araç üzerinde bir miktar değer kaybına neden olacağını bilmek gerekiyor.  Özellikle yeni bir araç alıyorsanız mutlaka baktırmanız gerekir ki değişim sırasında öyle işçilik yapılıyor ki profesyonel olmayanların bu işçiliği anlayabilmesi pek mümkün değildir. Değişen parçadan haberdar olmanız ise sizi zarara girmekten kurtaracaktır.

İlginizi Çekebilir: Opel Özel Servis

Araçlarda Değişen Neden Olur?

Az önce belirttiğimiz gibi her otomobilde toplam parça sayısı 10 olarak belirlenmiştir ve her araç fabrika çıkışında orijinal olarak tanımlanır. Bizim ülkemizde ise değişen parça olması sorundur. Bu parça değişimi her nerede olursa araçta değer kaybına neden olacağı gibi bazı değişen parçalar vardır ki bu aracın satışını da zorlayacaktır. Bu parçalar herhangi bir nedenden dolayı zarar görebilir ve kullanılmayacak hale gelebilir. Eğer iyi bir usta tarafından ele alınırsa parçanın değişimine gerek kalmadan yenilenebilir ancak parça konusunda yapacak bir şey yoksa değişim her zaman uygun olacaktır.

Aracın değişen parçasının olduğunun anlaşılabilmesi içinde birden fazla yol vardır. Bu yollar örneğin ekspertiz hizmeti almak ya da bir kaportacıya götürmek şeklinde olabilir. Bu sayede aracınızı aldıktan sonra problem yaşamamış olursunuz. Kısacası otomobiller orijinal parçalarla piyasaya çıkmış olsalar da kaza sonrasında değişim gerekebilir. Bu sayede aracınız yeniden kullanılabilir konuma gelirken nerede değişim olacağına bağlı olarak da değer kaybı yaşayabilir.