Bir aracınız varsa her turlu güvenliği düşünmek zorundasınız ve bunun için de önceliğinizi aracınızın duruş mesafesi olarak kabul etmeniz gerekiyor. Çünkü siz hiçbir şeyden habersiz bir şekilde yolunuza devam ederken karşınıza çıkacak olan bir canlı ya da başka bir araca çarpmamak için yaptığınız fren aracınızın bakımı ve frenlerinin sağlamlığına göre duruş gösterecektir. Bunun için aracınızın istediğiniz şekilde durmasını istiyorsanız bakımlarını tam ve eksiksiz olarak yaptırmanız gerekiyor. Aracınızın bakımını yaptınız ancak duruş mesafesini etkileyen faktörleri de göz önünde bulundurmak zorundasınız. İşte merak ettiğiniz bu konuyu Ankara araç özel servis firması olarak biz size aktaralım istedik.

Lastikler

Otomobillerin fren mesafesini etkileyen en önemli faktörlerin başında lastikler geliyor. Lastiğin içinde bulunan hava aşırı şişlik oluşturabilir. Ya da aracınızın lastikleri mevsime uygun olmayabilir. Bunun için bizim size tavsiyemiz mutlaka aracınızın lastiklerini yazlık ya da kışlık mevsime göre yenilemeniz. Her aracın kendi kilosu ve ölçülerinde lastikleri ve havası olması gerekiyor. Benzin istasyonlarında aracınızın markasına göre hava basıncı kaç olmalı görebilirsiniz.   

Fren Balataları

Lastiklerden sonra belki de aynı öneme sahip diğer bir faktörde fren balatalarıdır. Araçlarda fren balataları kullanıma bağlı olarak belli kilometrelerde değişim gerektirir. Değiştirilmeyen balata bir sure sonra aracın frenlerinin zayıflamasına neden olacağı gibi disklerine de zarar verebilecektir. Bunun için düzenli bakım kontrollerinde aracınızın frenlerini kontrol ettirmeyi ihmal etmemelisiniz. 

Doğal Etkiler

Havalar da aracı duruş mesafesini etkileyen faktörler arasında yer alır. Soğuk havada zeminde meydana gelen buzlanma duruş mesafesini ister istemez uzatacaktır. Hatta uzmanlar buzlu yolda aniden frene basmaktan ziyade motor frenini kullanmayı tercih ederler. Aniden yapılan bir fren aracın kontrolünü sizden çıkaracaktır. 

Yolun durumu

Türkiye’de her ne kadar yollar eskiye göre güzel olsa da bazen yoldan kaynaklı nedenlerden dolayı araç hakimiyeti ortadan kalkabiliyor. Buna sebebiyet vermemek için ise mutlaka aracınızı bozuk zeminde ve sonunu bilemediğiniz yolda kullanırken dikkatli hareket etmelisiniz. Unutmayın ki aşırı hız can güvenliğinizi hiçe saymak demektir.