Mekanik sistemler içerisinde yer alan turbo sistemleri 1900’lu yıllardan itibaren kullanılmaya başlanmış ve otomobillerin yanı sıra diğer motorlu sistemlerde kullanılmıştır. Turbolu motorlar en iyi motorlar şeklinde bir aratma yaptığınız zaman ilk karşımıza çıkandır. Çünkü sürücülere vermiş olduğu pek çok avantaj vardır. Turbo motorların avantajlarından bahsetmeden önce isterseniz sistemin nasıl çalıştığına yakından bir bakalım

Turbo Nasıl Çalışır?

Bir otomobil ne kadar yakıt kullanırsa üreteceği güçte o kadar fazla olacaktır. Turbolar ise aşırı beslenme sistemleri olarak havayı yüksek bir basınç uygulayarak silindire gönderir ve bu şekilde daha fazla bir güç ortaya çıkar. Küçük olan motorlarda turbo kullanıldığı zaman elde edilecek olan verim daha yüksek olacaktır.

Turbo Motorun Avantajları Nelerdir?

Turbo motorların en önemli avantajlarının başında az yakıt tüketimi geliyor. Bu motorlarda sürtünme ve ısı kaybı az olacağı için güç üretimi de bu paralelde fazla olur. Bu da aracın performansının fazla olmasını sağlar. 

Turbo motorlar hem daha fazla güç üretir hem de daha hafiftir. Sessiz çalışma özelliği vardır fakat yüksek torka daha fazla erişebilirler. Bu da aracın kullanımı sırasında hız kaybının az olması demektir. Yani sizin kullandığınız araç turbolu ise kullanırken daha az vites değiştirirsiniz. Turbolu araç hızın yanı sıra dikkatli kullanım gerektirir.  .

Turbolu Aracı Çalıştırırken

Turbolu bir araç özellikle de kışın daha yoğun bir yakıt kıvamı alacağından dolayı patlama zor olacaktır. Bunun içinde kontağı öncelikli olarak yarım çevirmelisiniz ve uyarı lambaları sönene kadar beklemelisiniz.  Bu yakıtın normal ısıya dönüşmesi için önemlidir. Turbolu aracınızı çalıştırdıktan sonra araç ısınana kadar 2500 devri geçmemek önemlidir. Çunku ilk dakikalarda turbonun mili tam yağlanmamıştır ve bun nedenle de hareketli parçalarda aşınmalar oluşabilir.  Son olarak ise aracınızı durdurmadan önce 1 dakika boyunca rölantide çalıştırın. Hatta uzun süren bir yolculuğa çıktıysanız bu süreyi daha da uzatabilirsiniz. Bu sayede aracınızın turbo ömrünü daha da uzatmış olursunuz ve performansınızı etkilemez.