Otomobiller için sıvıların önemi tartışılmaz ve bu sıvılar içerisinde yer alan motor yağı aracın motoru için ciddi bir öneme sahiptir. Bunun için aracınızın motor yağını belli aralıklarla kontrol etmeniz gerekir. Motor yağı bu kadar önemliyken bazen istenmedik şekilde aracın motorunda eksilmeler olabilir. Bunun kendi içerisinde bir takım nedenleri vardır. Bu nedenlerin ortadan kaldırılması içinde mutlaka neden yağ eksilttiğinin bilinmesi gerekir.

Aşağıda motor yağı eksiltmesinin nedenleri yer almaktadır.

Motorun silindir kapak contası özelliğini kaybetmiş olabilir. Bunun neticesinde de motor yağı buralardan dışarı sızabilir. Bu yağ sızıntısı konusunda çözümü en kolay olan problemlerin başında gelir. Yapılması gereken tek işlem silindir kapak contasın değişimini sağlamaktır. Bu sayede sızıntı engellenmiş olur.

Kapak contasının özelliğini kaybediyor olması aynı zamanda motor yağının motor bloğunda yer alan su kanallarından kaçması.

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz durum karşısında genleşme kabı içerisinde yağ görünüyorsa o zaman motor keçesi özelliğini kaybetmiş ve su kanallarına yağ kaçıyor demektir. Bunun için yapılması gereken şey motor bloğu ile üst kapak arasındaki contanın değiştirilmesi gereklidir.

Silindir kapak contası özelliğini yitirmesi halinde motor yağının silindire kaçması.

Motor silindir kapak contasında silindir içerisine yağ kaçmış ise silindirlerde yağ yakılacaktır. Dolayısıyla bunun sonucunda da aracın egzozundan mavi duman çıkar.

Supap keçeleri özelliğini kaybetmiş olabilir. Böyle durumda silindirlere yağ sızması olacaktır ve araç yağ yakacağından dolayı egzozdan mavi duman çıkar. 

Turbo silindirlere yağ kaçırabilir. Turbonun motoru çok hızlı bir şekilde dönebilir dolayısıyla bu dönme aşamasında yağlanmanın olması gerekir. Mil yatağı zaman içerisinde aşınabilir ya da turbodaki contalar özelliğini kaybedebilir. Böyle durumda ise turbodaki yağ kompresör türbini tarafına sızar. Havayla birlikte silindirlere taşınır. Turbodan yağ sızdırılıp sızdırılmadığını anlamak için kontrol edilmesi gerekir. 

Araçta yağ eksiltmesi ciddi sıkıntıları beraberinde getirecek olan süreçlerin ortaya çıkmasını sağlayabilir. Bunun için böyle bir durum oluşmaması için mutlaka dikkatli hareket etmek gerekir. Bu sayede aracınızın motorunu daha uzun yıllar boyunca korumuş olursunuz.