Bir aracın çalışmadığı ya da aküsünün bittiğinin düşünüldüğünde başvurulan yöntemlerin başında halk arasında bilinen vurdurma tekniği kullanılır. Araç bu işlem sayesinde çalıştırılabilir ve hareket eylemi sağlanmış olur. Peki, zaman zaman başvurulan bu yöntem aslında araca zarar veriyor mu, yoksa bu işlemin araç üzerinde zararsız bir yanı yok mu? Merak ettiğiniz bu konuyu makalemizde ele alalım istedik. 

Araç vurdurmaya ihtiyaç olmadığı zamanda marş dinoması tarafından ateşleme sağlanmış ve hareketin şanzımana iletilmesi sonrasında tekerler dönmeye başlayacaktır. Aracın hareketini sağlayan yani tekerin dönmesinde aks mili, debriyaj ve baskı balata görev alır. Otomobilleri zincirin halkası şeklinde değerlendirmek gerekir. Yani halkalardan birisinin çalışmıyor ya da düzensiz olarak çalışıyor olması aracın hareketini ve konforunu etkileyecek sonuçlar ortaya çıkarır. Bunun içinde uzmanlar daima araçların düzenli bakım periyotlarını ihmal etmemeleri gerektiğinin üzerinde dururlar. 

Aracı Vurdurarak Çalıştırmak Zararlı mı?

Gelelim problemin asıl kaynağı olan aracı vurdurarak çalıştırtmak mantıklı mı değil mi? Bu konunun yanıtını vermeye. Bu konuyu iki turlu ele almak gerekiyor. Birincisi yeni nesil motora sahip araçlar ikincisi ise eski model karburatörlu dediğimiz araçlar. Yeni nesil araçlarda bulunan katalitik konvertör aracın vurdurulmasına karşı ola bir sistemdir bu nedenle aracınızın teknik donanımında katalitik konvertör varsa o zaman aracınızı vurdurarak çalıştırmanız tavsiye edilmez. Nedenine baktığımız zaman bu uygulama sırasında konvektöre gereğinden çok fazla yanmamış yakıt gider ve bu da konvertörün yapısının bozulmasına neden olur. 

Konvertörun bozulması ya da hasar almış olması demek aracın motorunun kendisini korumaya alarak kilitlenmesi demektir. Bunun için aracınız bir sure sonra çalışmayabilir ya da istediğiniz performansı alamazsınız. Yeni nesil araçların elektrikle çalıştığını düşünürseniz elektriğin birçok parçaya aynı anda gittiğini görebilirsiniz. Dolayısıyla alternatör yeterli elektriği almadığından dolayı aracınız çalışmayabilecektir. Siz aracınızı vurdurmak için iteklerken aracın elektronik aksamına da zarar vereceğinizden dolayı farklı sıkıntılar ortaya çıkabilir. İşte bunun için eskiden olduğu gibi yeni model araçların vurdurularak çalıştırılması tavsiye edilmez.  Özellikle aracınız otomatik vites ve dizel ise kesinlikle vurdurmamanızın altını çizelim.