Araç içerisinde sıcak havanın etkisini ortadan kaldıran klimalar, özel iklimlendirme cihazlarıdır. Evlerde, iş yerlerinde ve araçlarda kullanılmaktadır. Araçlarda kullanılan klimalar, özel tasarlanmaktadır. Otomobil dünyasına özel tasarlanan bu klimalar, sıcak havanın etkili olduğu günlerde, konforlu yolculuk imkanı sunar. Reis oto özel servis klima ile ilgili problemlerinizi kısa sürede çözüme kavuşturmaktadır.

 Araç konforunu ve değerini artıran klimalar, otomatik ve manuel olmak üzere iki sınıfta değerlendirilmektedir. Manuel modeller, ön panelde bulunan bölüm sayesinde kullanılır. Otomatik klimalar ise aracın iç sıcaklığını ölçer ve sıcaklığa göre soğuk hava üretir. Ankara özel servis kategorisinde, otomatik ve manuel klimalar kısa sürede bakımı yapılmaktadır.

 

 Aracın pencerelerini kapattığınızda içerisi havasız kalır ve araç içi sıcaklık değeri yükselir. Bu gibi durumlarda otomobillere özel klimalar, en iyi şekilde araç içini serinletmektedir. Yaz aylarında kullanılan klimalar, kış aylarında camların buğulanmasını önler ve araç içinin havalanmasında önemli rol oynamaktadır. Servis işlemlerinde bütün klimaların mekanik onarım işlemi kısa sürede gerçekleşmektedir.

 Klima Bölümleri

 Klimaların belli başlı bölümleri vardır. Bu bölümlerin ayrı ayrı görevi bulunmaktadır. Klima bölümleri şu şekildedir: 

 1- Isı Değiştirici Kondansatörü

 Bu kısım, klimanın ön kısmında bulunur ve klimanın ısısını değiştirir. Klimadaki gazı sıvı hale dönüştüren kondansatör, ısı ayar düğmesine göre hareket eder.

 2- Nem Alan Depo

 Kondansatör ile detandörün arasında yer alan bir kısımdır. Klimanın iç kısmında meydana gelen nemi emen bu depo, aynı zamanda içerideki artıkları da filtre etmektedir. Bazı araçlarda bu sistem farklıdır ve nem emme işlemini avaporatör yapmaktadır.

 3- Akışkan Debiyi Ayarını Yapan Detandör 

 Evaporatör içerisinde yer alan detandör, klima sisteminin en önemli aksamlarından biri olarak bilinmektedir. Bu parça, evaporatör içerisinde yer alan akışkan sıvının debisini ayarlamaktadır. Çıkış bölümündeki basınç ve sıcaklığa göre hareket etmektedir.

 4- Dolaşan Havayı Kurutan ve Soğutan Evaporatör

 Isıtma radyatörünün yan kısmında yer alan bu kısım, dolaşan havayı kurutur ve soğutur. Klima çalışmadığı zamanlarda alt kısımda su damlacıkları belirir. Bu durum normaldir. Evaporatör, oluşan su damlacıklarını kurutur. 

 5- Sıcaklığı Artıran ve Basınç Oluşturan Kompresör

 Bu parça, evaporatör kısmından gelen nemi emer ve basınç oluşturur. Bu şekilde sıcaklık meydana gelir.

 6- Filtre

 Araç içerisinde ve klima içerisinde yer alan küçük parçacıkları süzen polen filtresi, klimanın temiz kalmasında önemli rol oynamaktadır.

 7- Tüm Bölümleri Soğutan Akışkan

 Bütün bölümlere ulaşan soğutucu akışkan, cihazın soğuk hava üretiminde önemli rol oynayan bir aksamdır.